Urządzanie małych wnętrz to szczególne wyzwanie. Warto tak wszystko zaplanować, by każdy metr kwadratowy wykorzystać na maksa…
Nasz poradnik może się przydać każdemu. W sposób szczególny dedykowany jest jednak tym, którzy na niewielkiej przestrzeni chcą stworzyć wygodne i funkcjonalne mieszkanie.
Na małym metrażu dobrze stworzyć otwartą przestrzeń, ale ze względów praktycznych nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza jeśli urządzamy mieszkanie dla kilku osób, w którym każdy chce mieć trochę intymności. Ale też wówczas, gdy potrzebujemy wydzielić strefy o różnej funkcjonalności. Z tym zadaniem świetnie poradzą sobie drzwi łamane i przesuwne.
Drzwi łamane
Drzwi łamane złożone są z dwóch równych części, połączonych ze sobą zawiasami. Dzięki temu przy otwieraniu składają – łamią się na pół. Taka konstrukcja pozwala na montaż ich tam, gdzie tradycyjnie otwierane drzwi stanowiłyby zawadę. Dzięki drzwiom łamanym zyskujemy przestrzeń, którą możemy dowolnie zagospodarować. Konstrukcja z drzwiami łamanymi nadaje się też do ścian działowych, które dzielą pokój na mniejsze części. Dzięki temu, że są dostępne aż w kilkunastu kolorach oklein bez trudu dostosujemy je do innych drzwi zamontowanych w naszym domu.
Drzwi przesuwne
Na przykład do drzwi przesuwnych, które przesuwają się wzdłuż ściany lub chowają w niej, co pozwala zaoszczędzić bezcenną powierzchnię. Zastosowanie systemów przesuwnych eliminuje problem zderzania się otwartego skrzydła z meblami lub innymi elementami wyposażenia. Drzwi w systemie naściennym (przesuwają się wzdłuż ściany) możemy bez trudu zamontować w dowolnym momencie – żaden większy remont nie będzie potrzebny. Drzwi chowane w ścianie wymagają montażu dodatkowej ścianki z karton – gipsu i instalacji specjalnej kasetonowej konstrukcji, po której skrzydło wsuwa się w ścianę, chowa w niej. Dzięki temu drzwi po otwarciu, a raczej rozsunięciu, stają się niewidoczne i ściana obok może zostać dowolnie zagospodarowana.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na kolory. Jasne optycznie powiększają przestrzeń. Warto postawić na barwy monotematyczne. Na niewielkiej przestrzeni im mniej podziałów, tym lepiej. Do lamusa odeszły czasy kiedy każde pomieszczenie miało inną podłogę. Dziś dzięki zastosowaniu uniwersalnych materiałów ta sama posadzka będzie służyła nam zarówno w salonie jak i sypialni, przedpokoju i kuchni. Świetnie sprawdzi się w tym wydaniu mikrocement i żywica epoksydowa, a także odporne na wilgoć panele winylowe. Na szczęście o małych wnętrzach myśli też coraz więcej producentów mebli. Nowoczesne półkotapczany, które w ciągu dnia wyglądają jak meblościanka, a nocą zmieniają się w wygodne łóżko, składane biurka, stoły – to wszystko pozwala nie zagracać przestrzeni, a jednocześnie sprawia, że wnętrza są funkcjonalne.