Planując zakup drzwi warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które na pewno pojawią się przy podejmowaniu decyzji i dokonywaniu wyboru.
Po pierwsze: prawe czy lewe?
Pytanie tylko tak zawile brzmi. W rzeczywistości odpowiedź na nie jest całkiem prosta. Jak ją ustalić? Wystarczy, że staniesz przed drzwiami w taki sposób, że będą się otwierały w Twoim kierunku. Jeśli zawiasy znajdują się po Twojej lewej stronie, masz do czynienia z drzwiami lewymi, jeśli po prawej, z prawymi. Gdy wyboru dokonujemy tylko na podstawie planu mieszkania, które jeszcze nie jest oddane do użytku, albo stoimy w mieszkaniu w stanie deweloperskim, musimy użyć wyobraźni i sobie to zwizualizować. Podejmując decyzję czy zamówimy drzwi lewe, czy prawe sprawdźmy usytuowanie włączników światła (lepiej żeby otwierane drzwi ich nie zasłaniały) i to, czy sąsiadujące ze sobą skrzydła przy otwieraniu nie będą się blokowały.
Po drugie: otwierane, ale jak?
No właśnie, a co jeśli przestrzeń jest na tyle mała, że drzwi mimo wszystko się blokują, albo po ich otwarciu mocno ograniczamy funkcjonalność pomieszczenia? Wówczas warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu, czyli drzwiach przesuwnych lub łamanych. Te pierwsze dają dwie opcje. Do wyboru mamy system przesuwny naścienny lub chowany w ścianę. Naścienny jest łatwiejszy w montażu, chowany w ścianę pozwala na zupełną optymalizację powierzchni wokół drzwi (więcej o tych systemach przeczytacie tu). Naprzeciw małym powierzchniom wychodzą także drzwi łamane, które zgodnie z nazwą przy otwieraniu „łamią się” na pół, a tym samym zajmują połowę mniej miejsca (po więcej informacji o drzwiach łamanych zapraszamy tu)
Po trzecie: modułowe czy płaskie, a może szklane?
To pytanie o konstrukcję drzwi, a jednocześnie budżet jaki chcemy przeznaczyć na zakupy. Najtańsze rozwiązanie to lekkie konstrukcyjnie drzwi płaskie. Są to najczęściej kupowane skrzydła w Europie Zachodniej. Ich budowa oparta jest na ramiaku z płyty MDF lub klejonki, wypełnienie stanowi „plaster miodu” lub płyta wiórowo-otworowa. Całość obłożona jest płytą HDF o grubości 3 mm oraz okleiną dekoracyjną (zobacz kolekcję drzwi płaskich INVADO) Konstrukcja drzwi modułowych jest bardziej stabilna. Opiera się na dwóch pionowych ramiakach, poprzeczce górnej oraz dolnej. Ich konstrukcja daję więcej możliwości w zakresie dizajnu. Cenowo plasują się na średniej półce – są droższe od modeli płaskich, ale tańsze niż np. drzwi szklane (zobacz kolekcję drzwi modułowych INVADO) Te ostatnie to atrakcyjne rozwiązanie, które pomaga wpuścić do wnętrz więcej światła, aranżacyjnie ponadczasowe. Jeśli przed wyborem drzwi szklanych powstrzymuje Was bezpieczeństwo to zupełnie niepotrzebnie. Drzwi stworzone są z niezwykle wytrzymałego szkła hartowanego. Gdyby jakimś sposobem udało się je komuś stłuc – rozsypią się na obłe części, którymi trudno się skaleczyć (zobacz kolekcję drzwi szklanych INVADO)
Po czwarte: jaka ościeżnica?
Byśmy mogli zamontować wybrane skrzydło drzwiowe, niezbędna jest ościeżnica. I tu także czeka nas wybór czy dla drzwi przylgowych czy bezprzylgowych? Przylgowa to taka najbardziej tradycyjna, znana i stosowana od zawsze, z charakterystycznym uskokiem, w którym mieści się zamknięte skrzydło. Bezprzylgowa dedykowana jest specjalnym (bezprzylgowym) modelom drzwi. Po ich zamknięciu tworzy z nimi jednolitą płaszczyznę co dobrze wygląda w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.
Czy ościeżnica stała, regulowana, metalowa?. Ościeżnica stała to dobre rozwiązanie w przypadku nowych budynków, w których ściany są idealnie proste. Pasuje do określonej grubości muru. Ościeżnica regulowana lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, które nie mają idealnie prostych ścian, na przykład w starym budownictwie. Sprawia wrażenie bardziej masywnej i eleganckiej, ze względu na możliwość regulacji jest prostsza w montażu, dlatego sporo osób wybiera ją także do nowo wybudowanych domów. Ościeżnica metalowa ze względu na materiał z jakiego została wykonana jest wyjątkowo trwała. Dobrze wygląda we wnętrzach loftowych. Więcej o wyborze ościeżnicy przeczytasz tu.
Zawiasy, klamki, rozwiązania wentylacyjne
Zawiasy, zamek i klamkę dobrze jest dopasować kolorystycznie. Klamka jest najbardziej widocznym z tych trzech elementów dlatego tak ważne jest, by pasowała do stylu drzwi. Warto też przed zakupem ją wypróbować, czy dobrze leży w dłoni. Może na co dzień o tym nie myślimy, ale klamka to jeden z najczęściej dotykanych elementów wystroju. Szczególnie istotną sprawą jest wentylacja drzwi prowadzących do łazienki i toalety. Tu do wyboru mamy tuleje – okrągłe lub kwadratowe, kratki wentylacyjne (dotyczy tylko drzwi Norma Decor, Optimo Line oraz Home Line) albo podcięcia wentylacyjne. To na co się zdecydujemy to tak naprawdę kwestia naszego gustu. Warto więc przyjrzeć się poszczególnym rozwiązaniom i podjąć decyzję, które z rozwiązań podoba nam się najbardziej.