Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Łazienka to obiektywnie rzecz biorą jedyne w naszych mieszkaniach pomieszczenie, które nie może się obejść bez drzwi. O ile do kuchni połączonych z salonem dawno już się przyczailiśmy, a i sypialnia mogłaby być częścią wspólną nie oddzielona drzwiami (co przecież często dzieje się w kawalerkach) o tyle łazienka bez drzwi istnieć nie może. To miejsce bardzo intymne i konieczne jest oddzielenie go od pozostałych wnętrz.

Jak wybrać drzwi do łazienki? Podpowiadamy.

Co mówią przepisy?

Zanim zakupimy drzwi do łazienki warto zapoznać się z tym, co na ich temat mówią przepisy, bo zawartych w nich informacji należy bezwzględnie przestrzegać.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że:
„ 1. Drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć (…) co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy, a w dolnej części – otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza.
2. W łazienkach i ustępach, z wyjątkiem ogólnodostępnych, dopuszcza się stosowanie drzwi przesuwnych lub składanych.”

Przepisy mówiące o tym, jakie mają być drzwi, które prowadzić będą do naszej łazienki mają za zadanie przede wszystkim dbać o nasze bezpieczeństwo, gdyż łazienka jest pomieszczeniem, w którym bezpieczeństwo jest szczególnie ważne.

Drzwi otwierane na zewnątrz

W mieszkaniach często to właśnie w łazience znajdują się piece gazowe ogrzewające wodę. Łazienka jako pomieszczenie nie jest dużym wnętrzem, zatem jeśli doszłoby do wybuchu gazu lub zasłabnięcia osoby, która znajduje się wewnątrz pomieszczenia, zdecydowanie łatwiej jest otworzyć drzwi na zewnątrz, stąd taki właśnie zapis w przepisach.

Otwory w drzwiach

Kolejnym bardzo ważnym elementem, którego nie ma w innych drzwiach, a pojawia się on w tych łazienkowych są otwory. Czemu służą otwory w dolnej części drzwi? Ważnym aspektem, szczególnie dla łazienki, jest wentylacja, a otwory wzmacniają cyrkulację powietrza, co zdecydowanie wpływa na nasz komfort i bezpieczeństwo. Mogą one występować w postaci podcięcia drzwi bądź zlokalizowanych w dolnej ich części otworów lub kratki wentylacyjnej.

Jakie skrzydła wybrać?

Po zapoznaniu się z przepisami przychodzi moment na podjęcie decyzji odnośnie wzoru, koloru czy ewentualnych przeszkleń w naszych drzwiach łazienkowych.
Zanim dokonamy wyboru pamiętajmy, że jednym z ważniejszych elementów wystroju naszych wnętrz jest spójność, która wspiera zachowanie ładu i harmonii. W związku z tym wybierając drzwi do łazienki warto przyjrzeć się pozostałym drzwiom naszego mieszkania i wybrać takie, które pochodzą z jednej kolekcji. Dzięki temu nasze mieszkanie czy dom zyska aranżacyjny atut.
Możemy oczywiście w ramach tej samej kolekcji dokonać wyboru drzwi bez przeszkleń lub z jednym lub wieloma przeszkleniami, co wyróżni je między sobą lecz nadal pozostaną one w tej samej stylistyce.

Z zamkiem czy bez?

Ostatnią z decyzji do podjęcia podczas wyboru drzwi do łazienki jest odpowiedź na pytanie: Montujemy zamek w drzwiach, czy pozostawiamy je bez możliwości zamknięcia pomieszczenia od środka?

Niejednokrotnie potrzeba intymności jest w domownikach tak duża, że potrzebują mieć możliwość zamknięcia się w tym pomieszczeniu, tak by nikt przez przypadek nie mógł wejść do środka.
Warto wtedy zamontować zamki z rozetą bowiem łatwiej będzie go rozbroić, gdy okaże się, że niezbędna jest nasza interwencja.

Tutaj również przeważają względy bezpieczeństwa. Zasłabnięcie przy zamkniętych na zamek drzwiach może utrudnić niesienie pomocy. Warto zatem wybrać rozwiązanie, które umożliwi w miarę sprawne dostanie się do środka, mimo zamkniętych drzwi.

Sprawdź całą kolekcję – drzwi wewnętrzne.