Kontakt

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

Telefon +48 /34/ 35 10 540

E-Mail: biuro@invado.pl

Formularz kontaktowy

Listwy przypodłogowe to nieodzowny i ważny element wykończenia każdego wnętrza.
To nie tylko estetyka, lecz przede wszystkim funkcjonalność.
Jak dobrać listwy przypodłogowe, by zdobiły wnętrze i spełniały swoja maskująca rolę?

Krok1. Wielkość

Ponieważ do wybory na rynku mamy kilka rozmiarów listew przypodłogowych pierwszym krokiem do podjęcia decyzji będzie właśnie wybór rozmiaru.

Na co zwrócić uwagę?
Rozmiar wiąże się z możliwościami montażu i jego wybór zależy na przykład od wysokości zamontowanych gniazdek elektrycznych. Czasami gniazdka umieszczone są bardzo nisko nad podłoga, co uniemożliwia nam zamontowanie wysokich listew. W takim przypadku lepiej jest wybrać listwy wąskie, które spokojnie zmieszczą nam się pod gniazdkami.
Jeśli natomiast gniazdka mamy umieszczone wysoko to wybór wysokości listwy będzie podyktowany względami estetycznymi i naszym gustem.

Pamiętajmy, że rozmiar listwy wspiera lub zaburza proporcje wnętrza. Jeśli mamy małe pomieszczenia wybierzmy listwy najmniejsze które wizualnie zleją nam się z podłoga. Przy wnętrzach dużych możemy spokojnie pozwolić sobie na listwy wysokie, które będą się w nich dobrze prezentowały.

Krok2. Kolor

Przy doborze koloru listew przypodłogowych warto kierować się poniższymi zasadami. Ułatwi to stworzenie wnętrza bez estetycznego chaosu.

a) Listwa w kolorze podłogi będzie stanowiła jej przedłużenie i poszerzy optycznie jej wielkość. Pamiętać jednak należy, że jednocześnie optycznie skróci ściany, więc nie zaleca się tego rozwiązania do niskich pomieszczeń.

b) Listwa w kolorze ściany będzie stanowiła jej przedłużenie, zatem jeśli nasze pomieszczenie nie jest zbyt wysokie ten wybór będzie zdecydowanie korzystniejszy.

c) Listwy w kolorze stolarki otworowej. Jeśli mamy białe drzwi i okna, wtedy również listwy przypodłogowe wybieramy białe. Jeśli stolarka jest w innych kolorach to również dobieramy do niej listwy. Dzięki temu uzyskujemy estetycznie konsekwentne wykończenie wnętrza.

Krok3. Materiał

Do wyboru mamy listwy wykonane z tworzywa sztucznego, płyty mdf lub listwy drewniane.
Listwy z tworzywa sztucznego są rozwiązaniem najtańszym i dobrze prezentują się z panelami podłogowymi.
Listwy wykonane z mdf są droższe, ale bardziej efektowne od listew z tworzywa sztucznego. Są grubsze i mogą mieć wyfrezowane różne kształty. Można je również malować, co jest niezwykle istotne, gdy chcemy je kolorem dopasować do ścian.
Listwy drewniane to najdroższe rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się do podłóg wykonanych właśnie z tego materiału.

Krok4. Sposób montażu

Do wyboru mamy listwy, które montujemy raz na zawsze, co oznacza brak możliwości ich demontażu i ponownego montażu. Gdy będziemy chcieli je zdemontować to będziemy musieli je usunąć a potem zamontować nowe.

Możemy również wybrać listwy z systemem wielokrotnego montowania, które umożliwiają schowanie kabli nie tylko przed ich montażem, lecz również wtedy, gdy nowy sprzęt i konieczne podłączenia pojawią się w naszym domu po jakimś czasie.

Dzięki 4 krokom wybierzemy listwy estetyczne oraz dopasowane do naszych potrzeb, a wnętrze zyska ostateczne wykończenie.